Vidalı Mil Boyutlandırması
Vidalı mil
GİRİŞLER
Vidalı Mil Değerleri
Sistem Eğimi γ = derece
Hatve p= mm/tur
Vidalı Mil Uzunluğu L= mm
Vidalı Mil Çapı D= mm
Vidalı Mil Verimi ηbs=
Sürtünme Katsayısı μ =
Servis Faktörü K A
Yük m= kg
Hareket Profili
Doğrusal Hız v= m/s
Hızlanma Süresi ta= s
Redüktör/Motor
Motor Anma Hızı n1= rpm
Redüktör Verimi ηr=
Redüktör Eylemsizliği Jr= kg·cm2
  Motor Eylemsizliği Jm= kg·cm2
  Redüksiyon Oranı i=  
SONUÇLAR
Sistem/Makina Değerleri

Sistem Verimi ηt=
  Ağırlık Fw= N
  Sürtünme Kuvveti Ff= N
  Hızlanma Kuvveti Fa= N
  Toplam Kuvvet FT= N
Eylemsizlik Değerleri
  Yük Eylemsizliği JL= kg·cm2
  Vidalı Mil Eylemsizliği Jbs= kg·cm2
  Yük ve Vidalı Mil Eylemsizliği JT= kg·cm2  
  Motor Milindeki Eylemsizlik JT1= kg·cm2  
  Yük/Motor Eylemsizliği Λ=
   
Kinematik Değerler
VidaAçısal İvme αbs= rad/s2
Vida Açısal Hız ωbs= rad/s
Vida Açısal Hız nbs= rpm
Motor ve Redüktör Değerleri
  Motor Gücü P1= kW  
Motor Momenti T1= N·m
  Motor Hızı nm rpm  
Gerekli Redüktör Çıkış Momenti T2= N·m
  Servis Faktörü ile Gerekli Redüktör Çıkış Momenti T2KA= N·m  
Vidalı Mil mekanizması, dönme hareketi doğrusal hareketini dönüştürür. Bilyalı vidalar sürtünmeyi en aza indirmek ve yüksek performans, yüksek itme ve yüksek hassasiyet elde etmek için döner bilyeli yatakları kullanır. Enjeksiyon kalıplama makineleri, dozajlama ve doldurma makineleri, simülatörler ve test tezgahları, takım tezgahları, küçük ve orta servo presler, X-Y masaları, takım ucu konumlandırma, alma ve yerleştirme makineleri, gravür makineleri, motor gibi makinelerde kullanılır.

Bilyalı vidalarda düşük sürtünme, alternatiflere göre yüksek mekanik verim sağlar. Tipik bir bilyalı vida, yüzde 90 verimli, eşit büyüklükte bir Acme kurşun vidasının yüzde 20 ila 25 verimi olabilir. Somun ve vida arasındaki sürtünme sürtünmesizliği, vida tertibatının (özellikle boşluksuz sistemlerde) ömrünü uzatır, bakım ve parça değişimi için duruş sürelerini azaltır ve aynı zamanda yağlama talebini de azaltır. Bu, genel performans avantajları ve düşük güç gereksinimleriyle birleştiğinde, bilyalı vidaların kullanılmasının başlangıç maliyetlerini dengeleyebilir. Bilyalı vidalar, kurşun vida ve somun kombinasyonlarında sıkça görülen boşluğu da azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Bilyalar, bilyalı vida ve bilye somunu arasında "kıpırtı" olmayacak şekilde önceden yüklenebilir. Bu özellikle, vida üzerindeki yükün, işleme araçları gibi hızlı bir şekilde değiştiği uygulamalarda özellikle istenir.

Yüksek hassasiyetli vida milleri, tipik olarak, ayak başına bir inç'in (binde 830 nanometre) binde biri veya daha iyisi için hassastır. Onlar tarihsel olarak kaba şekil, sertleştirilmiş ve daha sonra öğütülmüş işlenmiş. Üç aşamalı işlem gereklidir çünkü yüksek sıcaklıkta işleme iş parçasını bozar.  Sert dönme, işin ısınmasını en aza indiren ve sertleştirilmiş çubuk stoğundan hassas vidalar üretebilen son zamanlarda (2008) hassas bir işleme tekniğidir.  Enstrüman kalitesindeki vida milleri tipik olarak santimetre başına 250 nanometreye kadar hassastır. Optik mesafe ölçüm cihazları ve özel takımlarla hassas freze makinelerinde üretilmektedir. Benzer makineler optik lensler ve aynalar üretmek için kullanılır. Enstrüman vida milleri genellikle sıcaklığın toleransları çok fazla değiştirmesini önlemek için Invar'dan yapılır.

 Copyright © 2013-2023 ONIKS KONTROL SISTEMLERİ VE MÜHENDİSLİK SAN. TİC. A.Ş, All Rights Reserved Girne Mah. Irmaklar Sok. Küçükyalı İş Merkezi. A Blok No:3 34852 Maltepe /İstanbul/Türkiye Tel. +90 216 504 14 42 info@onxcontrol.com