Paralel Direnç Devresinde Eşdeğer Direnç Hesabı
Elle paralel olarak dirençlerin eşdeğer direncini (REQ) hesaplamak yorucu olabilir. Bu araç, paralel olarak iki veya on direnç olup olmadığına bakılmaksızın eşdeğer direnci hızlı bir şekilde hesaplamanıza yardımcı olması için tasarlanmıştır. Bunu kullanmak için, kaç paralel direnç olduğunu ve her biri için direnç değerini belirtin.
1 R E Q = 1 R 1 + 1 R 2 + 1 R 3 + . . . + 1 R N
Seri olarak bağlanan dirençlerde eşdeğer direnç,  her bir direncin toplamı olan bir dirençe eşdeğerdir. Paralel bağlanan dirençlerde eşdeğer direnç, herbir dirençten daha düşük bir direnç ile sonuçlanır. Mantıken: Bir direnç üzerinde voltaj uygularsanız, belli miktarda akım akar. İlki ile paralel olarak başka bir direnç eklerseniz, esas itibarıyla daha fazla akım akacak yeni bir kanal açmış olursunuz. İkinci direncin ne kadar büyük olursa olsun, güç kaynağından akan toplam akım en azından bir dirençteki akımdan biraz daha yüksek olacaktır. Toplam akım daha yüksekse, toplam direnç daha düşük olmalıdır.
  Direnç Adeti  
  REQ Ω
ProNet Servo Sürücüler Servo Motorlar
Detay için tıklayınız Detay için tıklayınız
.
 Copyright © 2013-2023 ONIKS KONTROL SISTEMLERİ VE MÜHENDİSLİK SAN. TİC. A.Ş, All Rights Reserved Girne Mah. Irmaklar Sok. Küçükyalı İş Merkezi. A Blok No:3 Maltepe/İstanbul/Türkiye Tel. +90 216 504 14 42 Fax.+90 216 438 82 13 info@onxcontrol.com .